0 Kč

Jedinečné, ručně malované pozvánky pro Vaše výjimečné události.

Chci do e-shopu

Jedinečné, ručně malované pozvánky pro Vaše výjimečné události.

Na svatbu, narozeniny i křtiny.

Chci do e-shopu

Jedinečné, ručně malované pozvánky na svatbu, narozeniny i křtiny.
Stačí si vybrat

Jak nachystat svatební oznámení pro tisk
Jak vypadá takové tiskové .pdf a jak připravujeme podklady k tisku v Artypu

Ať už si oznámení tvoříte sami, nebo jste si ho nechali vyrobit, je dobré pohlídat si určité zásady. V tomto článku shrnu, jak by měly vypadat podklady pro tisk (tiskové .pdf), aby vás v tiskárně neodmítli (v  tom lepším případě). Horší variantou je, když se nekvalitní práce vytiskne a vy za ni zaplatíte. Pojďme si ukázat, jak správně připravíte podklady k tisku.

Obrázky, fotky, grafika

Formát

První, co si rozmyslete, je formát oznámení. Výhodné je používat standardizované A rozměry (A4, A5, A6). Vejdou se vám do obálky a  také se budou v tiskárně lépe tisknout, protože se naskládají vedle sebe na arch papíru bez velkých zbytků. V grafickém programu pak pracujte přímo s vybranou velikostí v mm.

znázornění formátu papírů

DPI

Kvalitu souboru zvolte alespoň 300 dpi. Pro web se používá 72 dpi, protože je to dostačující. Pro tisk je ale opravdu nutné 300 dpi.

A co je vlastně dpi? DPI (Dot Per Inch = počet bodů na palec) udává hustotu tiskových bodů. Čím více bodů, tím kvalitnější bude výsledný tisk. Už jste určitě někdy viděli rozpixelovaný obrázek.

Nevíte, co si pod tím představit? Podívejte se na příklad níže.

dpi rozlišení rastrové grafiky

Velikost fotek a ilustrací

Právě kvůli DPI je důležité mít co nejkvalitnější fotky a ilustrace. Fotky použijte nejlépe focené z lepšího foťáku nebo přímo od fotografa. Technicky řečeno s velikostí alespoň 2000px na delší stranu. Čím je fotka samozřejmě větší, tím se lépe vytiskne. Ilustrace je nejlepší mít připravené v křivkách (vektorová grafika). Pokud je máte jinak, pracujte s nimi jako by to byly fotky.

Ořezové značky, spadávka

V tiskárně vám oznámení vytisknou vícekrát vedle sebe na jeden papír, který se následně rozřeže na jednotlivé kusy. Aby bylo poznat, kde jednotlivé oznámení začíná a končí, přidávají se do dokumentu ořezové značky. Jelikož se může stát, že se ořez o kousek vychýlí (čímž by vznikl nehezký bílý pruh), rozšíří se obrázek oznámení o 3 až 5 mm i  do stran. Tomuto přesahu se říká spadávka. Lépe je to znázorněno na obrázku.

ořezové značky a spadávka

Ořezové značky se kreslí až za spadávku, aby do ní v případě potřeby značky nezasahovaly.

Pokud se o ořezu chcete dozvědět víc, přečtěte si článek od detepe.sk

Barevnost

Pro tisk se používá barevnost CMYK, pro některé tiskové techniky ale může být vhodnější RGB. Před tiskem je tedy dobré na stránkách vybrané tiskárny zjistit, v jaké barevnosti máte data poslat. Pro univerzální použití vytvořte dokument v barevnosti CMYK bez vložených profilů.

Volba papíru

Podle mě je výběr papíru stejně důležitý jako grafika a text. Papír totiž ovlivňuje celkový výsledný dojem z vašeho svatebního oznámení. Na výběr máte od lesklých papírů po strukturované, od bílých tonů po krémové, případně i barevné.  Záleží, co vám v tiskárně nabídnou.

Tloušťka papíru se počítá podle hmotnosti v gramech na metr čtvereční. Optimální gramáž papíru pro svatební oznámení je v  rozmezí 240 - 350 g/m2. Pro srovnání kancelářský papír má jen 90 g/m2. Volbu papíru určitě nepodceňte.  Pokud si nevíte rady, inspirujte se v našem článku Jaký vybrat papír.

Rada k nezaplacení

Na závěr jedna dobře míněná rada, která vám může ušetřit spoustu peněz. Vždy si nejdříve nechte vytisknout 1 ks oznámení. Díky tomu zjistíte, jestli vše na oznámení vypadá tak, jak má. Pokud nebudou mít v tiskárně vybraný papír skladem, tiskněte na cokoli, co bude k dispozici. Na základě tohoto 1 ks se pak můžete rozmyslet, jestli něco opravit, nebo v případě nekvalitního tisku, zda nezvolit jinou tiskárnu.

 

 

"Krásné pozvánky nejsou pouze prvním vyjádřením vaší lásky, ale také něčím, co si vaši blízcí s radostí vystaví a bude zdobit jejich domov po mnoho dalších let."

Stačí si jen vybrat z našich ručně malovaných designů.

 

Mrkněte se do e-shopu

O Artypu - separator

Malujeme, kreslíme a tvoříme pro vás

Každou šablonu, do které vkládáme vaše texty, pečlivě vytváříme. Kač připravuje každý návrh mnoho hodin, aby byl perfektní. Tento systém šablon nám umožňuje vytvářet originální pozvánky, které zůstávají cenově dostupné, aniž bychom ubrali na jejich kvalitě.

 

Přečtěte si o nás víc

Reference

Nadšení a ohlasy našich zákazníků nám dodávají energii do další práce

Co o nás říkají?

  • Kuba a Kač nám vytvořili nádherné svatební oznámení, komunikace s nimi byla skvělá, rychlá a pohodová. Balíček jsme dostali krásně zabalený s osobním přáníčkem. Je vidět, že to, co dělají, dělají oba s radostí! Moc děkujeme!

    Karin a Adam

  • Velice Vám děkujeme za Vaši vstřícnost, individuální přístup, trpělivost a za kvalitu jakou jsou oznámení zpracována. Oznámení vypadají přesně podle našich představ, jsou jemná a originální... Budeme mít díky Vám krásnou vzpomínku na Náš den.

    Lenka Lísková

  • Tak už máme svatební oznámení doma a chtěli bychom vám moc poděkovat za skvěle odvedenou práci. Vše je perfektní, od samotného návrhu, přes papír až po pečlivé balení :) ještě jednou děkujeme a přejeme mnoho dalších spokojených zákazníků!

    Simona a Jakub

Další reference najdete na našem Facebooku nebo od zákazníků na Fleru.

 

A jaké oznámení potřebujete vy?

Chci do e-shopu
 
 

Spolupracujeme s dalšími profesionály

 
AV your day
Veronika a její svatební tým. S nimi se vaše představy o svatbě stanou skutečností!