Kontaktujte nás: info@artyp.cz
0 Kč

Jak nachystat svatební oznámení pro tisk
Jak vypadá takové tiskové .pdf a jak to děláme my v Artypu

Ať už si oznámení tvoříte sami, nebo jste si ho nechali vyrobit, je dobré pohlídat si určité zásady. V tomto článku shrnu jak by měly podklady pro tisk (tiskové .pdf) vypadat, aby vás v tiskárně nevyhodili (v tom lepším případě). Horší totiž je, když se nekvalitní práce vytiskne a vy za ni zaplatíte. 

Obrázky, fotky, grafika

Formát

První co si rozmyslete je formát oznámení. Výhodné je používat standartizované A rozmněry (A4, A5, A6). Vejdou se vám do obálky a také se budou v tiskárně lépe tisknout, protože se naskládají vedle sebe na arch papíru bez velkých zbytků. V grafickém programu pak pracujte přímo s vybranou velikostí v mm.

znázornění formátu papírů

DPI

Kvalitu souboru vyberte 300 dpi, ale viděla jsem už i práce v 600 dpi. Pro web se používá 72 dpi protože to stačí, ale pro tisk je opravdu potřeba těch 300. 

Co je dpi? DPI (Dot Per Inch = počet bodů na palec) udává hustotu tiskových bodů. Čím více bodů, tím kvalitnější bude výsledný tisk. Už jste určitě někdy viděli rozpixelovaný obrázek. 

dpi rozlišení rastrové grafiky

Velikost fotek a ilustrací

Právě kvůli DPI je potřeba mít co nejkvalitnější fotky a ilustrace. Fotky nejlépe z lepšího foťáku nebo od fotografa. Technicky řečeno alespoň 2000px na delší stranu, ale čím je větší tím líp se vytiskne. Ilustrace je nejlepší mít přípravené v křivkách (vektorová grafika), pokud je máte jinak, pracujte s nimi jako by to byly fotky. 

Ořezové značky, spadávka

V tiskárně oznámení vytisknou vícekrát vedle sebe na jeden papír, který se následně rozřeže na jednotlivé kusy vašeho oznámení. Aby bylo poznat kde jednotlivé oznámení začíná a kde končí tak se do dokumentu přidávají ořezové značky. A protože se může stát že se ořez o kousek vychýlí (čímž by vznikl nehezký bílý pruh), obrázek oznámení se o 3-5 mm rozšíří i do stran, tomu se říká spadávka. Lépe to asi pochopíte z obrázku. 

ořezové značky a spadávka

Ořezové značky se kreslý až za spadávku, aby do ní v případě potřeby značky nezasahovaly. 

Pokud se o ořezu chcete dozvědět víc, přečtěte si článek od detepe.sk

Barevnost

Pro tisk se používá barevnost CMYK, pro některé tiskové techniky ale může být vhodnější RGB. Proto je nejlepší zjistit na stránkách tiskárny v jaké barevnosti data poslat. Pro univerzální použití vytvořte dokument v barevnosti CMYK bez vložených profilů. 

Volba papíru

Podle mě je výběr papíru stejně důležitý, jako grafika a text. Papír totiž ovlivňuje celý výsledný pocit z vašeho svatebního oznámení. Na výběr máte od lesklých po strukturované, od bílých do krémových tónů, případně i barevné.  Záleží, co vám v tiskárně nabídnou. Tloušťka papíru se počítá podle hmotnosti v gramech na metr čtvereční. Optimální gramáž papíru pro svatební oznámení je 240 - 350 g/m2. Pro srovnání kancelářský papír má 90 g/m2.  Papíru se ještě budu věnovat v samostatném článku. 

Rada k nezaplacení

Na závěr jedna dobře míněná rada, která vám může ušetřit spoustu peněz. Nechte si nejdřív vytisknout 1 ks, abyste zjistili, jestli vše na oznámení vypadá jak má. Pokud nebudou mít vybraný papír skladem, tiskněte na cokoli co mají. Na základě tohoto 1 ks se rozmyslete, jestli něco neopravit, popřípadě jestli nezvolit jinou tiskárnu. 

 

 

Naše nabídka svatebních oznámení

Reference

Nadšení a ohlasy našich zákazníků nám dodávají energii do další práce

Co o nás říkají?

  • Oznámení dnes přišla a jsou krásná, moc děkujeme, i za tu rychlost!

    Michaela Černá

  • Dobry večer,ano dnes jsem si balicek vyzvedla na poště. Oznámení i pozvanka vypada naprosto skvěle. Lépe nez jsem si predstavovala. Určitě vas doporucim dále. Opravdu skvělá prace, jsem nadšená a rada, ze jsem si vybrala právě vás. Děkuji mockrát Hezky večer

    Linda Pešulová

  • Rádi bychom Vám ještě zpětně poděkovali za krásné svatební oznámení i pozvánky na hostinu. Máte moc krásnou tvorbu a pokud se naskytne příležitost, určitě Vás doporučíme :-)

    Ivana Jartymová

A jaké oznámení potřebujete vy?

Chci do e-shopu